A101 protesto edildi: Muhammet Ali Yaşar’ı ortamızdan alan ihmalkarlık

Mağaza Market-Sen üyeleri, A101 marketi çalışanı Muhammet Ali Yaşar’ın yangında ölümündeki ihmalleri protesto etti.

İstanbul’un Esenler ilçesinde, Yaşar’ın hayatını kaybettiği A100 şubesi önüne kadar yürüyen Mağaza Market-Sen üyeleri ve Yaşar’ın yakınları, burada basın açıklaması yaptı.

Açıklamada konuşan Personel Hareketi Uyumu Sözcüsü Nurseli Gözüaçık, “Biz yolda yürürken polis bize ‘Suç işliyorsunuz’ diyor. Asıl cürüm Muhammed Ali Yaşar’ı mevte terk eden ihmalsizliktir. Asıl cürmü A100 işverenleri işliyor” dedi.

Mağaza Market-Sen ismine açıklama yapan Doğan Can Aras, “Muhammet Ali Yaşar, ardımızda gördüğünüz yanmış mağazanın deposunda tüm ihmaller üstü örtülerek hayatını kaybetti. Kurulduğumuz günden bu yana A100 marketlerinde bu ihmallerin olduğunu anlattık. Bu ihmallere tahlil üretmek ismine ne bu şirket harekete geçti ne de Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı” diye konuştu.

Yangın çıkan şubedeki ihmallere dikkat çeken Aras, “3 yıldır bu mağazada arızalı olan, bakımı yapılmayan elektrik panoları şayet onarılsaydı, depoda eserler sistemli bir formda bulunsaydı ve yangın kapısı kapalı olmasaydı bugün Muhammet Ali Yaşar ortamızda olurdu. Muhammet Ali Yaşar’ı ortamızdan alan A100 patronlarıdır, denetimsizliktir” tabirlerini kullandı.

Sorumluların hesap vermesini isteyen Muhammet Ali Yaşar’ın teyzesi ise “Hesap versinler. Muhammet’imin kanını ödesinler ceza çekerek, mahpusta yatarak. Taraf tutmasınlar, bir gün de onların başına gelir, bu ihmalkarlığı bilen duyan varsa çıksın insanca söylesin. Muhammet bugün bizin yandırdı, bir gün onlar da yanacak” dedi.

Açıklamanın akabinde Yaşar’ın arkadaşları, önüne şerit çekerek marketi kapattı.

Esenler’de A101 mağazasında çalışan Muhammet Ali Yaşar, 18 Haziran günü çıkan yangında hayatını kaybetmişti.

Mağaza Market-Sen’den yapılan açıklamada, yasak olmasına karşın mağazanın çalışana tek başına açtırıldığını, personelin uyuya kaldığı tezinin gerçek olmadığını, mağazanın yangın çıkışı kapalı olduğunu ve elektrik panolarının uzun müddettir arızalı olduğunu belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.