50 yaşından sonra dikkatli kullanılması gereken 5 ilaç

İlaçların hepsinin yan tesirleri vardır. Bu yan tesirlerin sayısı az ya da çok olabilir ve hafifçe ciddiye kadar değişebilir. Yaş ilerledikçe bedenin fizyolojisi ve metabolizması da değişir. Yaşlandıkça beden, makul ilaç sınıflarına karşı daha savunmasız hale gelebilir.

50 yaşından itibaren makul ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır, zira bu yaşlarda beden belli ilaç sınıflarına karşı daha savunmasızdır. Nedeni kolaydır, beden yaşlanır ve bedenin kimi kıymetli fonksiyonları değişir. Örneğin böbrekler ve karaciğer tarafından makul ilaçların yahut toksinlerin atılması fonksiyonları değişir.

Bu, ilacın aktifliği üzerinde ve birebir vakitte yan tesirler üzerinde de değişikliklere neden olur.

İşte 50 yaşından sonra dikkatli kullanılması gereken 5 ilaç:

Antiinflamatuar ilaçlar

Diklofenak, İbuprofen, Ketoprofen… Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar 50 yaşın üzerindeki bireyler tarafından yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerdir. Ve birden fazla reçetesiz alınabilir.

Bu ilaç sınıfı, yaşla birlikte artan ülser ve sindirim sisteminde kanama riski taşır. Ayrıyeten tansiyonu yükseltebilirler. Günde azamî üç gramlık günlük doza uymak şartıyla, parasetamol üzere başka düşük riskli ağrı kesicilerin tercih edilmesi önerilir.

Doktorunuz bir NSAID reçete ederse, tansiyonunuzu izleyin ve sindirim sisteminizi korumak için bu tedaviyi tabibin tekliflerine uyarak tamamlayın.

Kan sulandırıcılar

Bu ilaçlar kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için kullanılır. Bu nedenle, örneğin bir ameliyatla temaslı süreksiz hareketsizlik ve kalp ritmi bozukluğu olan bireylere reçete edilirler. Fakat bu ilaçlar, bilhassa de varfarin içerenler, artan kanama riski taşırlar, bu da yaşlandıkça daha fazla kaygı kaynağı olur. Pıhtılaşmayı engelleyici tesiriyle bu ilaçlar kanamaya yer hazırlar.

Çünkü düşme riski yaşlandıkça artar ve düşmeden kaynaklı kanamalar bu ilaçlar nedeniyle artar. 65 yaşından itibaren her üç bireyden birinin yılda en az bir defa düştüğü kestirim edilmektedir.

Bu tıp bir ilaç kullanımı kesinlikle hekim denetiminde olmalıdır.

Hipertansiyon ilaçları

Yüksek tansiyon, yani hipertansiyon ilaçları alıyorsanız, bunları kesinlikle hekim denetiminde aldığınızdan emin olun. Ayrıyeten otururken ve ayakta dururken tansiyonunuzu tertipli olarak ölçün. Bu ilaçlar mümkün bir ortostatik hipotansiyonu tetikleyebilir. Ayağa kalkarken tansiyonda meydana gelen çok düşüş, bilhassa 65 yaşından sonra düşme ve kırık riskini artırır.

50 yaşından sonra bu tansiyon ilaçlarını almak tansiyonunuzun çok fazla düşmesine neden olabilir. Tansiyondaki bu düşüş, kaza riskini, düşme ve kırılma riskini artırır.

İdrar sökücüler

İdar sökücüler yani diüretik ilaçlar birebir vakitte yüksek tansiyona karşı da kullanılmaktadır. Fakat hipokalemi olarak da isimlendirilen potasyum kaybı riski taşırlar. Kandaki potasyum düzeyinin izlenmesi bu ilaçlar kullanılırken ihmal edilmemelidir.

Diüretikler bedenin daha az su tutmasını sağlar. Bu durum bilhassa 50 yaşından sonra bedende potasyum kaybına neden olabilirler. Kas zayıflığı görülebilir.

Hipnotikler

Daha yaygın olarak uyku hapları olarak bilinen bu ilaçlar, başta uykusuzluk olmak üzere uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Zolpidem, eszopiklon yahut zaleplon üzere hipnotikler uykusuzluk için reçete edilir. Sorun, 50 yaşından sonra bilişsel bozukluklar, baş karışıklığı, düşme ve kırık riskini artırmalarıdır.

Bu nedenle yalnızca kısa bir müddet için alınmaları gerekir ve alternatiflerin bulunması tercih edilir. Bilhassa uykusuzluğun sebebini bulmak, uyku hijyeni tedbirlerini almak ve uyku bozukluklarına karşı çok tesirli olan terapi almak gerekebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.