35 milletvekilinden Biden’a F-16 mektubu: Türkiye ve Erdoğan’a ağır suçlamalar

ABD’deki Yunan lobisi, Türkiye’ye F-16 satışının gerçekleştirilmemesi için elinden gelen her şeyi yapıyor. 35 milletvekili Amerikan silah sistemlerinin Türkiye’ye tedarik edilmemesi için Lider Joe Biden’a mektup gönderdi.

Türkiye’nin hem ABD’ye hem de NATO’ya taahhütlerini yerine getirmediği tez edilen mektupta, Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a yönelik provokatif aksiyonlarda bulunduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi çıkarlarına nazaran hakaret ettiği öne sürülerek, şu tabirler kullanıldı:

“30 Haziran’da İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) doruğunda, Blok 70 F-16’ların potansiyel satışı ve Türkiye’ye mekanik güncellemeler hakkında yapılan yorumlardan derin kaygı duyuyoruz.

Bu satışın reddedilmesini şiddetle istedik zira bu, Türkiye’nin ABD ve NATO’ya yönelik taahhütleriyle, hükümetin yurtiçinde ve yurtdışında işlemeye devam ettiği geniş insan hakları ihlallerini görmezden geldiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ödüllendirmektir.

Erdoğan daima olarak, müttefiklerinin ortak çıkarlarının üzerinden şahsî çıkar için bölücü taktiklere öncelik vermeyi seçti. Finlandiya ve İsveç’ten saçma ve alakasız ödünler alana kadar NATO’ya katılmalarını engelleme tercihi, NATO’nun stratejik duruşunu desteklemek için taban seviyede gayret sarf ettiğini açıkça ortaya koyuyor.

Erdoğan’ın NATO ittifakının ortak çıkarlarına karşıt taktikler kullanması sürpriz değil. Yıllardır Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika’yı istikrarsızlaştırmak için askeri gücünü tekraren kullandı. Türk ve Türk takviyeli kuvvetler, bu hücumlar sırasında, Irak, Suriye ve Dağlık Karabağ’daki hastaneler ve okullar üzere sivil maksatları taammüden bombalamak da dahil olmak üzere, savaş kabahatleri işlemek için Amerikan imali silah ve bileşenlerini kullandılar. Ayrıyeten bu silahları, Yunanistan ile Kıbrıs üzere NATO müttefiki ve ortağının hükümran topraklarını ihlal etmek için tekraren kullandılar. Bunlar, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ya bağlı bir müttefikin hareketleri değil.

Amerikan gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye’ye satışı, Erdoğan’ı apansızın uygun bir müttefike dönüşmeyecek. Daha büyük olasılıkla, bu silahlar bölgede daha fazla mevt ve yıkıma yol açacak. Türkiye, ABD silahları ve askeri operasyonları hakkında kıymetli bilgileri Rusya’ya aktarması beklenen olan S-400 füze savunma sistemlerini de kullanmaya devam ediyor.

Buna ek olarak Erdoğan, iktidardaki hakimiyetini sürdürmek için haksız seçimleri teşvik etmeye, sivil toplumu bastırmaya ve içeride insan haklarını berbata kullanmaya devam ediyor. Türkiye iktisadı gerilerken ve Erdoğan tüm vakitlerin en düşük takviye düzeyindeyken, direkt onun baskıcı iktidar partisi tarafından denetim edilen haber kaynakları, NATO doruğunda elde edilen ödünlerde olduğu üzere, onu desteklemek için her türlü büyük silah satışını propaganda olarak kullanacak.

Yönetiminiz, Türkiye’ye yeni F-16’ların ve modernizasyon kitlerinin satışını teşvik ederken, biz Kongre üyeleri olarak, bunun gerçekleşmesini önlemek için her türlü tedbiri alacağımızı lütfen bilin. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı aksiyonlarını ve memleketler arası hukuk ihlallerini yurtiçinde ve yurtdışında durdurmak için somut adımlar atana kadar Türk ordusuna daha fazla dayanak sağlamamalı.”

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.