30 bin kişilik mağduriyet: Bodrum’da su taşıma kamyonları kontak kapattı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Yalıkavak Mahallesi’nde su taşıma kamyonları Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (MUSKİ) tarafından kesilen ağır para cezaları nedeniyle bugün kontak kapattı, su taşımayı bıraktı. Mahallede yaklaşık 30 bin bireye su taşıdıklarını belirten kamyoncuların sözcüsü Özgür Aydemir “Sorun çözülünceye kadar su taşımayı bıraktık, yaklaşık 30 bin kişi mağdur olacak” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Yalıkavak Mahallesi’nde yüksek yerlerde susuzluk çekilen bölgelerde konut, otel ve sitelere su taşıyan 15 şirketin kamyonları bugün kontak kapattı. Yalıkavak Pazar Yeri’nde toplanan şirket sahipleri ve kamyon sürücüleri kamyonlarını parka çekerek kontak kapattıklarını belirtip hareket ve basın açıklaması yaptı.

20 YILDIR SU TAŞIYORUM OTOMOBİLİN FİYATI KADAR CEZA KESTİLER

Bodrum’un büyük bir kısmında olduğu üzere yaz aylarında da büyük su ıstırabı yaşandığını belirten evli ve bir çocuk babası 54 yaşındaki Mehmet Barut “Bölgede susuzluk büyük oranda var, bu açığı kapatmak için biz kamyoncular çalışıyoruz, 20 yıldır sitelere mesken ve otellere su çekiyorum, bugüne kadar bu türlü bir ceza görmedim. Suyu aldığım arazi benim, kuyu benim, elektriği ben ödüyorum, kamyon benim MUSKİ su kullanım bedeli, altında bize 210 bin TL ceza yazıyor, şok içerisindeyim, satsam kamyon o kadar eder” diye konuştu.

YALIKAVAK BAYRAM’A SUSUZ GİRECEK

Su taşıma şirketi yöneticisi Fatih Oruç “Mazot ile birlikte yedek kesim da arttı. Dün kamyonu ufak bir tamir için gönderdim 16 bin TL masraf geldi. 10 tekerlekten iki tanesi sağlam, zira değiştiremiyoruz. Bunlar yetmiyormuş üzere maddelerde olan ve adeta bizi cezalandırmak istenen faturalarla karşı karşıya kaldık. Kontakları kapattık, Yalıkavak’ta bayrama susuz girecek, biraz vicdan biraz anlayış bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

HERŞEYİN BİR BEDELİ VAR ANCAK BÖYLESİ GÖRÜLMEŞ DEĞİL

Kamyoncular ismine açıklama yapan Özgür Aydemir şunları söyledi:

“Bodrum’da bilhassa yaz aylarında turistik bölgede büyük bir su kahrı yaşanıyor. Biz kamyonlarla su taşıyarak oteller, mesken ve sitelerin muhtaçlığını karşılıyoruz. Daha evvelki yıllarda DSİ gelir cüzi ölçülerde kullanım bedeli keser biz bunları öderdik, Son 4-5 yıldır bahis ile ilgili MUSKİ ilgileniyormuş.

Bir anda 158-210 bin TL ortasında kamyonlara Su Kullanma Bedeli altında cezalar kesildi. Biz su kullanmıyoruz, suyu taşıyoruz, nakliyesini yapıyoruz. Ayrıyeten suyun çıktığı topraklar bizim, motorlar, bizim elektriğini biz ödüyoruz, bakımını biz yapıyoruz, MUSKİ’nin bu hususta hiç ber yatırım yahut dayanağı yok.

Biz tekrar de para ödemeyelim demiyoruz. Lakin MUSKİ’nin yazdığı bu cezalarla taşıma yapmamız mümkün değil. Vatandaşın suya gereksinimi olmasa zati su nakliyeciliği yapmayız. MUSKİ bu paralarda diretirse suyun kamyonu 500-600 TL’den bin 500-2 bin TL’ye çıkar bunu da vatandaşın ödemesi mümkün değil.

Vatandaş susuz biz işsiz kalırız. Bu nedenle bir yandan yasal yollara müracaat ederek, itirazlarımı yaparken bir yandan da sorun çözülene kadar kontak kapama, su taşımama kararı aldık. Biz esasen taşıdığımız suyun vergisini ödüyoruz. MUSKİ’de vilayetle para alacaksa bunun makul bir düzeyde olması gerekir.”

Su taşımacılarının problemlerini dinleyen MUSKİ Bodrum Yöneticisi Oğuz Kaan Bardakçı ise “Sıkıntıları bir üst makama ileteceğim. Gönderilen faturaların yasal çerçeveler içerisinde olduğuna inanıyorum. Yeniden de sorunun çözülmesi için uğraş göstereceğiz” dedi.

Kamyoncular ve işletme sahipleri bir saatlik aksiyon ve açıklamaların akabinde sessizce dağıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.