2022 Kaymakamlık imtihanı ne vakit? Müracaat koşulları nelerdir?

İçişleri Bakanlığı’nın Kaymakam adaylığı imtihan ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. İlana nazaran, gerçekleştirilecek imtihanın akabimde 100 kaymakam alınacak.

Kaymakamlık imtihanına girecek olan kaymakam adayları 2022 kaymakamlık imtihan tarihini merak ediyor.

İlanın ayrıntılarına müracaat tarihi, kaideleri ve imtihan saati duyuruldu.

Peki 2022  kaymakamlık imtihanı ne vakit, saat kaçta? İşte ayrıntılar..

Kaymakamlık imtihanı 2022 ne vakit?

İçişleri Bakanlığı kaymakam adaylığı imtihanı, 18 Eylül 2022’de saat 10.15’te Ankara’da yapılacak.

İçişleri Bakanlığı kaymakam adaylığı imtihanına girecek bireylere 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) mühlet tanınacak.

2022 Kaymakamlık imtihanı başvurusu ne vakit?

Adaylar müracaatlarını, 2-9 Ağustos tarihlerinde rastgele bir ÖSYM müracaat merkezinden, “” internet adresinden yahut ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir Uygulaması’ndan yapacaklar ve imtihan fiyatını yatırarak müracaatlarını tamamlayacak. Yapılan açıklamaya nazaran geç müracaat tarihi 17 Ağustos 2022’dir.

Kaymakam adaylığı imtihanı 2022 müracaat kuralları nelerdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana nazaran; müracaatta bulunacak şahıslarda Türkiye’deki üniversitelerin yahut diploma denkliği Yükseköğretim Heyeti tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin memleketler arası münasebetler, siyaset bilimi, kamu idaresi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla bağlar ve tanıtım, psikoloji kısımlarından yahut bu kısımlardan rastgele birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde 80’ine sahip olan öteki kısımlardan ya da hukuk fakültelerinden mezun olma kaidesi aranıyor.

Üniversitelerin toplumsal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih kısımlarında en az dört yıllık lisans eğitimi yapan ve memleketler arası bağlar, siyaset bilimi, kamu idaresi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapanlar da imtihana başvurabilecek.

Ayrıca adaylarda, 1 Ocak 2022 tarihi prestijiyle 35 yaşını doldurmamış olmaları ve askerlikle ilişiklerinin bulunmaması yani askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş yahut yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartları da aranacak.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.