2014’teki taktiği kullanacak: Putin Ukrayna’yı ilhak için düğmeye bastı

ABD, Rusya’nın 2014’te Kırım’da uyguladığı tekniklerle, Ukrayna’nın kimi topraklarını ilhak etmeyi planladığını tez etti. Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın ilhak için yer oluşturmaya başladığını öne sürdü. Argümanını ABD istihbaratına dayandıran Kirby, Eylül ayında Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde, Rusya’ya katılma konusunda ‘düzmece’ bir referandum yapılabileceğini söyledi.

Kirby “Amerikan halkına açıkça söylemek istiyoruz. Kimseyi kandırdıklarını sanmasınlar. Rusya başkanı Vladimir Putin 2014’teki senaryoyu tekrar yürürlüğe koymaya hazırlanıyor” diye konuştu.

ATANAN RUS YÖNETİCİLER REFERANDUMUHAZIRLIĞINA BAŞLADI

Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği toprakların idaresine hukuksuz yollarla Rus yanlısı şahısları getirdiğini söyleyen Kirby, bu bireylerin Rusya’nın ilhakına taban hazırlayacak referandumun hazırlığını yapmakla görevlendirildiklerini belirtti. BBC’de yer alan habere nazaran Kirby, referandum sonuçlarının bağımsız Ukrayna topraklarının Rusya’ya katılması için münasebet olarak kullanılacağını savundu.

Rusya, halihazırda işgal altında tuttuğu Ukrayna topraklarında kendi belirlediği bölgesel ve mahallî yöneticileri atamış durumda.

MOSKOVA’NIN PLANI GERÇEKLEŞİRSE ABD SÜRATLE REAKSİYON VERECEK

Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın planlarını deşifre ettiğini, böylelikle ‘dünyanın kalkışılacak bir ilhak teşebbüsünün evvelden planlandığını, yasa dışı ve gayrimeşru olduğunu göreceğini’ söyledi.

Rusya’nın işgal etmeyi planladığı bölgelerin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’yı da kapsadığını belirten Kirby, ABD ve müttefiklerinin böylesi bir durumda reaksiyonlarını süratle gösterecekleri kelamı verdi.

PUTİN DÜZMECE REFERANDIUM İLE KIRIM’I İLHAK ETMİŞTİ

Rusya, Kırım’ı 8 yıl evvel düzenlenen referandumun akabinde ilhak etmişti. Kırım’da 2014’te düzenlenen ve milletlerarası toplum tarafından tanınmayan referandumda halk Rusya’ya iştirak tarafında oy kullanmış, akabinde Rusya Kırım’ı ilhak etmişti. Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde düzenlenecek bir referandumun da büyük ihtimalle gibisi bir sonuç doğuracağı varsayım ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.